Beskid Niski – pięciodniowa pętla rowerowa

Print Friendly, PDF & Email

Rowerowa pętla

W większości przypadków hasła „rower” oraz „pętla” są dla mnie nierozerwalnie związane. Każdorazowo planując rowerowe przedsięwzięcie kręcę nad mapą oczami wirtualne koła potencjalnej trasy wyprawy. Poza przejazdem wzdłuż polskiego wybrzeża, który to rozpoczęłam w Świnoujściu by za metę przyjąć Hel, zawsze staram się dojechać do jednego miejsca, w którym rozpoczynam i jednocześnie kończę rowerową przygodę. Niezliczonych plusów takiego rozwiązania nie ma sensu wymieniać. Za minus nierzadko uznaję trudność w wytyczeniu sensownej pętli. Podobna zagwozdka pojawiła się gdy ślęczałam nad mapą Beskidu Niskiego starając się połączyć ze sobą przebiegające w tym rejonie szlaki rowerowe w logiczną pętlę.

Trasa wytyczona przed wyjazdem nie doczekała się stuprocentowej realizacji. Pewnych odcinków nie udało się pokonać w zaplanowanym czasie. Podjazdy są bowiem w Beskidzie Niskim dość strome, a sygnowane jako rowerowe szlaki na mapie, czasami okazują się nadawać z biedą dla piechurów. Ostatecznie planowana wersja została skrócona, a odwiedzenie niektórych miejsc odłożone na bliżej niesprecyzowane „kiedyindziej”.

Poniżej prezentuję faktycznie wykręconą pętlę. Poza odcinkami, które wyraźnie przedstawiam jako bardziej wymagające lub też sugeruję ich unikać podając jednocześnie alternatywę, całą trasę z powodzeniem polecam jako gotowe rozwiązanie dla podobnych sobie pętlolubnych rowerzystów udających się w Beskid Niski. Przebieg trasy uwzględnia rozliczne, tak charakterystyczne dla eksplorowanego obszaru cerkwie, kładąc nacisk na te, które znajdują się na liście UNESCO.

Cała trasa pięciodniowego przejazdu rowerem po Beskidzie Niskim kształtowała się następująco:

Krynica-Zdrój -> Mochnaczka Niżna -> Izby -> Bieliczna -> Ropki -> Wysowa-Zdrój -> Blechnarka -> Regietów Wyżny -> Skwirtne -> Kwiatoń -> Smerekowiec -> Gładyszów -> Krzywa -> Czarne -> Radocyna -> …

Tags from the story
Written By
More from Anna Sułek

Beskid Niski – pięciodniowa pętla rowerowa

Rowerowa pętla W większości przypadków hasła „rower” oraz „pętla” są dla mnie...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *